strona główna poleć stronę wersja do druku archiwum archiwum
o projekciea
uczestnicya
galeriaa
konkursya
W wakacje nauka idzie w las... razem z nami !
Odpowiedzialna konsumpcja. Cz. III
Odpowiedzialna konsumpcja. Cz. II
Z NIEKTÓRYCH „ŒMIECI” MOŻNA ZROBIĆ FAJNE RZECZY !
Konkurs prasowy. Odpowiedzialna konsumpcja cz.I
LOGO na torbę lnianš. Konkurs ROZSTRZYGNIĘTY!
Szkolny konkurs makulaturowy
kontakta
METSÄ TISSUE Krapkowice Dolnoœlšska Fundacja Ekorozwoju Kurier KrapkowickiSULO

Odpowiedzialna konsumpcja. Cz. III

W poprzednich częściach konkursu pisaliśmy o etycznych zakupach i świadomych wyborach jakie dokonuje konsument oraz o zasadzie 3R – minimalizowania negatywnego wpływu naszych zakupów na środowisko.
W ostatniej części konkursu zajmiemy się szerzej ostatnią zasadą czyli recyklingiem. Bo przecież każdy kupiony produkt prędzej czy później (ostatnimi czasy jednak prędzej – bo to napędza koniunkturę i wymusza nowe zakupy!!!) stanie się odpadem. Bądź opakowaniowym bądź poużytkowym.
Ustawodawstwo unijne (a takie nas proszę Państwa obowiązuje) wskazuje szereg wskaźników jakie powinny być uzyskane dla poszczególnych grup odpadów. Sięgają one kilkudziesięciu procent jeśli idzie o odpady opakowaniowe- makulatura, tworzywa sztuczne, szkło i tu na szczęście mamy dość dobrze rozwiniętą sieć zbiórki
Ale pojawią się nowe grupy: zużyte baterie, lampy wyładowcze, czy wkrótce sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Wypełnienie tych wymogów spoczywa z reguły na organizacjach odzysku, w imieniu których działają przedsiębiorcy komunalni i prywatni. Niemniej początek łańcucha zbiórki jest u nas- w domu. To nasza decyzja i przeświadczenie o potrzebie oddawania tych odpadów do punktów zbiorki zaowocuje sukcesem. Zarówno w wymiarze krajowym- spełnienia wymogów ustaw (ale dzięki temu możliwości ubiegania się o unijne środki finansowe) jak też środowiskowym – odpady te nie trafią na wysypiska i nie zagrożą naszemu zdrowiu..

Na koniec pytanie. Jaką masę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w przeliczeniu na osobę trzeba będzie zebrać?

  1. 2kg /mieszkańca /rok
  2. 4kg /mieszkańca /rok - poprawna odpowiedź
  3. 6kg /mieszkańca /rok

Odpowiedzi prosimy nadsyłać na adres "Kuriera Krapkowickiego"> w terminie do 18 kwietnia (dla czytelników Tygodnika) lub mailem na podany w stopce adres.

Konkurs składa z trzech części zamieszczanych w kolejnych tygodniach na łamach „Kuriera Krapkowickiego”

Nagrody w konkursie ufundowała firma Metsä Tissue S.A.:

Lambi
Lambi


koszulka
koszulka


zestaw konkursowy
zestaw konkursowy


zestaw Mola
zestaw Mola

Mariusz Szykasiuk <m.szykasiuk@eko.org.pl>