strona głównapoleć stronęwersja do druku
o projekciea
uczestnicya
galeriaa
konkursya
Ostatni konkurs prasowy
Kukiełki z surowców wtórnych - praca plastyczna.
Trzeci konkurs prasowy
Konkurs Fotograficzny "Krapkowice - takie widzę"
Druga edycja konkursu prasowego
Szkolny konkurs makulaturowy
Plakat "Czyste środowisko - komfort na co dzień"
Ścieżka ekologiczna
Mój dom przyjazny środowisku
Konkurs plastyczny na projekt opakowania
Obieg papieru w przyrodzie
kontakta
METSÄ TISSUE Krapkowice Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju Kurier KrapkowickiSULO

Trzeci konkurs prasowy

25 marca minął termin przysyłania odpowiedzi na nasz konkurs. Pzypominamy pytania wraz z zaznaczonymi poprawnymi odpowiedziami

Polska jak ...Egipt

Tym razem proszę się zastanowić nad własnym wpływem na środowisko. Czy i jak mogę ten wpływ ograniczyć. Weźmy na przykład wodę. Wydaje się nam, że jest jej pod dostatkiem. Tymczasem Polska należy do krajów o najniższych zasobach wodnych w Europie (porównywalnych z ...Egiptem). Dodatkowo trwająca od wielu lat susza hydrologiczna (sytuacja gdy roczna wielkość opadów jest niższa od średniej wieloletniej) spowodowała obniżenie zwierciadła wód gruntowych nawet o kilka metrów. Kluczowym wiec zadaniem jest zwiększenie retencji wodnej i zmniejszenie jej zużycia. O ile na pierwsze nie mamy zdecydowanego wpływu (jest to kwestia renaturyzacji cieków wodnych, zadrzewień śródpolnych, ochrony terenów podmokłych, odpowiedzialnej gospodarki wodnej, rolnej i leśnej) o tyle na drugie, wpływ mamy bezpośredni. Statystyczny Polak zużywa dziennie 90 litrów wody – z czego zaledwie 3% do celów konsumpcyjnych! Pozostałą ilość wykorzystujemy do zmywania, sprzątania, prania i higieny osobistej. Ile procentowo wody "przelewa" się nam przy tej ostatniej czynności?
  1. 45%
  2. 55%
  3. 65%
Aby woda była czysta

Jak wynikało z poprzedniego pytania, sytuacja z wodą w naszym kraju nie jest najlepsza. Oprócz starań o zwiększenie retencji i zmniejszenie zużycia powinniśmy zwracać uwagę na zanieczyszczenie wody.Praktycznie każda czynność zużywająca wodę powoduje niekorzystną zmianę jej parametrów fizyko-chemicznych. By mogła ona wrócić do obiegu wodnego i nie szkodzić środowisku musi zostać poddana kosztownym zabiegom oczyszczającym. Od nas zależy co i jakiej szkodliwości środków używamy w gospodarstwie domowym. Zwykła soda oczyszczona z powodzeniem zastępuje środki czyszczące zaś szare mydło proszki z fosforanami. Prosimy się zastanowić i odpowiedzieć: pozostałości po jakich czynnościach nie wolno wylewać do kanalizacji tylko należy wyrzucać ze śmieciami?
  1. Pozostałości po malowaniu farbami emulsyjnymi czy wapnem
  2. Oleju czy innych tłuszczów
  3. Resztek po środkach ochrony roślin
Wśród poprawnych odpowiedzi, które nadesłano do Dolnośląskiej Fundacji Ekorozwoju rozlosowano nagrody ufundowane przez Metsä Tissue S.A.:
od lewej strony:p. Zdzisława Sobstel, Bogusława Wlazło i Jadwiga Urbanek
od lewej strony:p. Zdzisława Sobstel, Bogusława Wlazło i Jadwiga Urbanek


I miejsce zdobyła pani Zdzisława Sobstel . W nagrodę otrzymała grill + zestaw wyrobów Mola

II miejsce przypadło pani Bogusławie Wlazło . Nagrodą było krzesełko turystyczne + zestaw wyrobów Mola

III miejsce wylosowała pani Jadwiga Urbanek . Wygrała w konkursie torbę podrożną + zestaw wyrobów Mola

Doodatkowo nagroda pocieszenia (zestaw wyrobów Mola) przypadła dla pani Danuty Olech

Laureatkom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnych edycji konkursu prasowego publikowanego w Tygodniku Krapkowickim

Mariusz Szykasiuk tel/fax: 71/3436035; e-mail:m.szykasiuk@eko.org.pl