strona głównapoleć stronęwersja do druku
o projekciea
uczestnicya
galeriaa
konkursya
Ostatni konkurs prasowy
Kukiełki z surowców wtórnych - praca plastyczna.
Trzeci konkurs prasowy
Konkurs Fotograficzny "Krapkowice - takie widzę"
Druga edycja konkursu prasowego
Szkolny konkurs makulaturowy
Plakat "Czyste środowisko - komfort na co dzień"
Ścieżka ekologiczna
Mój dom przyjazny środowisku
Konkurs plastyczny na projekt opakowania
Obieg papieru w przyrodzie
kontakta
METSÄ TISSUE Krapkowice Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju Kurier KrapkowickiSULO

Sami o sobie, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Krapkowicach

Szkoła nasza jest jedną z 5 placówek , które przystąpiły do programu ekologicznego "CZYSTE ŚRODOWISKO - KOMFORT NA CO DZIEŃ" wspieranego przez Metsa Tissue S.A. a realizowanego przez Dolnośląską Fundację Ekorozwoju.

"CZYSTE ŚRODOWISKO - KOMFORT NA CO DZIEŃ"
Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Krapkowicach

Szkoła nasza jest jedną z 5 placówek , które przystąpiły do programu ekologicznego "CZYSTE ŚRODOWISKO - KOMFORT NA CO DZIEŃ" promowanego przez Metsa Tissue S.A. a realizowanego przez Dolnośląską Fundację Ekorozwoju.
Do udziału w konkursach, zadaniach oraz zajęciach z edukacji ekologicznej przystąpili uczniowie klas Vb i VIc (ogółem 48 uczniów) wraz z wychowawcami klas : Izabelą Najgebauer i Małgorzatą Poskart.
Program realizowany jest w ramach zajęć z przyrody, na lekcjach wychowawczych oraz plastycznych, z wykorzystaniem różnorodnych form pracy z młodzieżą: warsztaty, praca z tekstem, sesja plakatowa, metody aktywizujące pracę dziecka np. projekt.

Dzieci z dużym zaangażowaniem prowadzą zbiórkę makulatury, baterii, przystępują do ogłaszanych konkursów tematycznych oraz plastycznych zdobywając czołowe miejsca i wyróżnienia. W konkursie plakatowym pt. "Czyste środowisko - komfort na co dzień" nasze uczennice zajęły II miejsce (Karolina Doleżych VIc) , III miejsce (Patrycja Pustułka VIc) oraz wyróżnienia.
Poznając zasadę zrównoważonego rozwoju w grupach przygotowały scenariusze przyszłości w oparciu o przeczytany tekst pt."Lorax - ostatnie ziarno nadziei"

Oto przesłania dla potomnych wypracowane na zajęciach :

"Kiedyś , gdy je dostałam, nie rozumiałam jak można świat obdarować jednym maleńkim ziarenkiem, ale teraz już wiem . Mam do zrobienia coś bardzo ważnego! Coraz więcej ludzi idzie w moje ślady , dbają o zieleń i przyrodę. Jestem szczęśliwa, dokonałam w swoim życiu wiele."
Kasia Tomeczek, Karolina Konowalik, Patrycja Pustułka kl.VI c.

"Pamiętaj o drzewach! - Ta rada zmieniła moje życie na lepsze"
Sara Niklisz kl.V b

"Jeśli zadbamy o resztki zdrowego środowiska , KAŻDY PO TROCHU TO OCALIMY CAŁY ŚWIAT. Zacznijmy od siebie i to od zaraz. Sortujmy śmieci i uwolnijmy od nich swoje środowisko , bo nie jest jeszcze za późno"

Jagoda Wróblewska kl.VI c.

Zainspirowane tym opowiadaniem dzieci, postanowiły je zaprezentować pozostałym uczniom naszej szkoły z okazji "Dnia Ziemi" w formie teatru cieni. Będzie to znakomita forma propagowania ochrony środowiska , jak również wspaniała zabawa dla wszystkich uczestników.

Dużym powodzeniem cieszyły się zajęcia dotyczące zaspakajania potrzeb mieszkańców Ziemi pt. "Ekologiczny odcisk stopy" oraz "Racjonalnej konsumpcji". Uczniowie poznawali mechanizmy dokonywania wyborów bezpiecznych dla środowiska . Badali postawy konsumenckie, metody marketingu i reklamy produktów spożywczych, rozróżniali rodzaje opakowań, potrzebę ich segregacji oraz możliwości ich ponownego wykorzystania.

Realizowany w naszej szkole program jest chętnie przez dzieci podejmowany. Uczestniczą w nim aktywnie, często angażując cała rodzinę.


Małgorzata Poskart
Izabela Najgebauer

info. przekazana, autor: Małgorzata Poskart, Izabela Najgebauer 2004-12-15