strona głównapoleć stronęwersja do druku
o projekciea
uczestnicya
galeriaa
konkursya
Ostatni konkurs prasowy
Kukiełki z surowców wtórnych - praca plastyczna.
Trzeci konkurs prasowy
Konkurs Fotograficzny "Krapkowice - takie widzę"
Druga edycja konkursu prasowego
Szkolny konkurs makulaturowy
Plakat "Czyste środowisko - komfort na co dzień"
Ścieżka ekologiczna
Mój dom przyjazny środowisku
Konkurs plastyczny na projekt opakowania
Obieg papieru w przyrodzie
kontakta
METSÄ TISSUE Krapkowice Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju Kurier KrapkowickiSULO

Ekologiczne "koty za płoty"

Krapkowicka młodzież szkolna wchodzi powoli w rytm programu "Czyste środowisko-komfort na co dzień". Odbywają się kolejne zajęcia w placówkach

16 - 17 września,
Rozpoczęły się zajęcia w placówkach biorących udział w projekcie "Czyste środowisko ? komfort na co dzień".
Realizowane tematy dotyczyły zagadnień wprowadzających w tematykę związaną z ekologią oraz zrównoważonym rozwojem (patrz Kalendarium Programu).
Każdej z placówek przekazano korkowe tablice z emblematami programu (Plakat i nagłówek) oraz przygotowane materiały warsztatowe do ich przeprowadzenia (plastelina, flamastry, kredki, papier szary i kolorowy, klej, klipy, pinezki, lupy, kolorowa kreda, masa plastyczna, taśma klejące, itp.) Uczniowie poprzez praktyczne działania poznawali pojęcia takie jak ekosystem, środowisko, gleba, powietrze, woda, itp. Mogli również wykazać się zdolnościami plastycznymi i wiedzą na temat zależności istniejących w środowisku przyrodniczym przygotowując rysunki o tematyce "Moje środowisko".
Kolejnym elementem była prezentacja prac na forum klasy. Uczy to zarówno umiejętności prezentacji, jasnego wyrażania myśli oraz słuchania. Na koniec zajęć ogłoszono indywidualny konkurs na plakat programu "Czyste środowisko-komfort na co dzień"

Z powodu olimpiady zajęcia w powyższym terminie w Szkole Specjalnej nie odbyły się.
Zostały one przeniesione na następny tydzień (24 września).

24 września,
zajęcia w Szkole Specjalnej dotyczyły tego samego zagadnienia co w pozostałych placówkach, czyli ?Moje środowisko?. Uczniowie rysowali środowisko życia wybranego zwierzęcia i prezentowali je na forum opowiadając o poszczególnych elementach danego środowiska. Wcześniej wymagało to zdefiniowania czym jest środowisko, z jakich elementów się składa.


7 i 8 października,
kolejne zajęcia w ramach II etapu. Tym razem udział wzięły wszystkie placówki (patrz j.w.) poza Publiczną Szkołą Podstawową Nr 4 w Krapkowicach ? z powodu choroby opiekuna. Zajęcia te zostały przeniesione na późniejszy termin.
Ze względu na różny poziom uczestników październikowe warsztaty różniły się pomiędzy sobą poziomem i tematyką. I tak w szkole specjalnej, w klasach przystosowujących do życia spotkanie głównie polegało na pracy w oparciu o zmysły (dotyk, węch, wzrok). Uczniowie mogli przyjrzeć się z bliska jesiennym skarbom natury, również obserwując je przez szkła powiększające, lupy. Następnie tworzyli piękne prace z naturalnych materiałów nawiązujące do aktualnej pory roku. Pozostałe grupy pracowały nad szukaniem powiązań w ramach zagadnienia "zrównoważony rozwój".
W świetlicy środowiskowej, ze względu na dużą różnicę wiekową grupy, przeprowadziliśmy zajęcia zarówno z tworzeniem prac z jesiennych darów przyrody, jak i z podstaw zrównoważonego rozwoju. Grupa ta doskonale współpracuje ze sobą. Starsi koledzy chętnie pomagali młodszym zrozumieć trudne pojęcia oraz budować logiczne powiązania między poszczególnymi elementami środowiska. W klasach IV-VI zajęliśmy się jedynie pojęciem zrównoważonego rozwoju.

Zajęcia zakończyły się w każdym przypadku ogłoszeniem kolejnego konkursu, dotyczącego tym razem realizacji ścieżki ekologicznej.

inf.własna, autor: Marcin Wójcik >m.wojcik@eko.org.pl< 2004-10-12